Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach z siedzibą przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
Przewodniczący LKE: Dr hab. Marek Wieczorek, prof. UŁ
Zastępca Przewodniczącego: Dr hab. Bogusława Pietrzak, prof. UM
Sekretarz Komisji: mgr Bogusława Brewińska-Zaraś
Skład Komisji:
-
Andryszczak Barbara Anna
-
Dr hab. Gatkowska Justyna, prof. UŁ.
-
Lek. wet. Kamola Piotr
-
Dr Kowalska Monika
-
Dr hab. Ignatowski Grzegorz, prof. SAN
-
Mgr Maćkiewicz Jarosław
-
Mgr Stępniak Kinga
-
Dr Wolniakowska Anna
-
Dr hab. Zielińska Marta, prof. UM.
Dyżur sekretarza komisji:
Wtorek, godz. 10:00 – 13:00 czwartek, godz. 12:00 – 15:00
Wydział Farmaceutyczny UM w Łodzi,
90-151 Łódź, ul. Muszyńskiego 1, pok. nr 5
tel. 42 677 91 86
e-mail: lke.9@umed.lodz.pl
Komisja działa zgodnie z :
- Ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych (Dz.U. 2019,poz.1392, Dz. U. 2021, poz. 1331, 2338) )
- Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 maja 2015 r w sprawie Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach oraz lokalnych komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach (Dz. U z 2019 r.poz.1019)
- Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 24 grudnia 2019 r. poz. 2540 zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń, praktyk i staży dla osób wykonujących czynności związane z wykorzystywaniem zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych (Dz.U z 2019 r. poz.2540 )
- Regulaminem działania LKE
WAŻNE INFORMACJE:
- od dnia 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe wzory wniosku o udzielenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia na zwierzętach, uproszczonego wniosku o udzielenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia na zwierzętach, wniosków uzupełniających, załączników do wniosków uproszczonych o dodatkowe zwierzęta (zał. A), i dodatkowe procedury (zał. B), zmiana/dodanie ośrodka (zał. C), dodatkowe osoby (zał. D), oraz nietechnicznego streszczenia doświadczeń.
Dokumenty: raport użytkownika (ocena retrospektywna), klasyfikacji celów doświadczeń, klasyfikacje dotkliwości procedur, rejestry użytkowników oraz hodowców/dostawców oraz formularze wniosków i szczegółowe instrukcje ich wypełniania można znaleźć na stronie MNiSW pod adresem :
Jeśli zmianie uległy fragmenty projektu (zmiana liczby zwierząt, procedur badawczych, zmiana/dodanie ośrodka, dodatkowe osoby) składamy nowy/uzupełniający wniosek i załącznik A, B, C,D.
W przypadku gdy zachodzi umotywowana potrzeba przedłużenia okresu ważności zgody projekt, lub inne zmiany prosimy o składanie prośby o zmianę (brak formularza).
Składanie wniosków
Wniosek oraz nietechniczne streszczenie doświadczenia w trzech egzemplarzach papierowych (druk dwustronny) oraz w formie elektronicznej należy dostarczyć do sekretariatu Komisji: (e-mail: lke.9@umed.lodz.pl) najpóźniej na 14 dni przed zaplanowanym posiedzeniem.
Zgodnie z ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub dydaktycznych (DZ.U 2015 poz. 266) Art. 48 pkt. 2 komisja podejmuje uchwałę o udzieleniu zgody lub odmowie udzielenia zgody na przeprowadzenie doświadczenia w terminie 40 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku. Wnioski składane w ostatnim możliwym terminie mogą nie być rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu LKE a dopiero na następnym (powinien być czas na ewentualne poprawki). Planując doświadczenia proszę brać pod uwagę taką ewentualność.
Przed wydrukowaniem wniosku i zebraniem podpisów zaleca się przesłanie wstępnej wersji wniosku i streszczenia na adres komisji w celu sprawdzenia, czy wniosek nie zawiera nieprawidłowości formalnych.
Wnioskodawca może zostać wezwany do przedstawienia dodatkowych informacji lub zaproszony na posiedzenie Komisji w celu złożenia wyjaśnień niezbędnych do prawidłowej oceny wniosku.
Formularze raport użytkownika do oceny retrospektywnej przygotowuje się w dwóch egzemplarzach. Raport podpisuje (tak jak wniosek) kierownik jednostki lub osoba upoważniona. Oprócz wersji papierowej raport użytkownika należy przesłać w formie elektronicznej na adres e-mail Komisji : lke.9@umed.lodz.pl
UWAGI:
- Wniosek wypełniamy w formacie Word, czcionką Times New Roman, wielkość czcionki – 12
- Wniosek powinien być napisany językiem zrozumiałym dla wszystkich członków Lokalnej Komisji Etyczne. Oczekujemy, że wnioski będą napisane starannie, bez błędów stylistycznych, gramatycznych czy ortograficznych. Do wniosków należy dołączać kserokopie wyznaczeń.
- Punkt 8 wniosku – Opis uwzględnienia w doświadczeniu zasad zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia (3R), powinien być szczegółowo uzasadniony i dostosowany indywidualnie do każdego wniosku zgodnie ze szczegółową instrukcją jego wypełniania.
- W przypadku powtarzających się takich samych czynności w kolejnych procedurach, proszę nie opisywać kolejny raz takich czynności, tylko zaznaczyć, że są one opisane w poprzedniej procedurze (wymieniając numer procedury i czynności).
- Wnioskodawcy proszeni są o zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność udzielanie informacji na temat stosowanego znieczulenia. W przypadku odstąpienia od zastosowania znieczulenia ogólnego lub miejscowego podczas wykonywania czynności mogącej powodować ból lub cierpienie należy podać uzasadnienie dla odstąpienia od zastosowania takiego znieczulenia.
- W przypadku planowania zastosowania wczesnego, humanitarnego zakończenia procedury szczegółowo opisać (np. w formie tabeli) objawy będące podstawą decyzji o uśmierceniu zwierzęcia (np. znaczące zmiany w masie ciała (jaka) lub zmiany w wyglądzie zewnętrznym, behawioralne i w fizjologii (niemożność podniesienia się na tylnych łapach i dosięgnięcia do wody / pokarmu, odwodnienie, trudności z oddychaniem, silna biegunka) lub inne charakterystyczne dla wykonywanych doświadczeń.