W dniu 19 listopada br. na naszym Wydziale odbył się wykład otwarty prof. Wolfganga Weiganda z Friedrich-Schiller-Univeristy of Jena pt. Platinum(IV) Complexes with Biologically Active Sulfur and Selenium Ligands.
Profesor podczas wykładu w sposób syntetyczny omówił rolę ligandów w aktywności związków platyny(IV). Wykład, podczas którego poruszone były również inne ważne zagadnienia, spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród uczestników. Po wykładzie mieli oni okazję porozmawiać z Profesorem w bardziej swobodnej atmosferze, co pozwoliło na głębsze zrozumienie tematu i rozwianie wszelkich wątpliwości.
Profesor Wolfgang Weigand urodził się w Monachium, gdzie w latach 1978–1983 studiował chemię na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana. W 1986 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy doktorskiej pod kierunkiem profesora Wolfganga Becka, znanego specjalisty z zakresu chemii nieorganicznej i koordynacyjnej oraz jednego z twórców chemii bioorganometalicznej. Kolejne dwa lata (1986-1988) spędził w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu (ETHZ), gdzie odbył staż podoktorski w grupie profesora Dietera Seebacha, światowej sławy specjalisty w dziedzinie chemii organicznej, w szczególności współczesnej syntezy organicznej. Po powrocie do Niemiec przygotował pracę habilitacyjną z chemii nieorganicznej, którą złożył na Uniwersytecie w Monachium, gdzie uzyskał stanowisko Privatdozent. Od 1997 roku pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie w Niemczech. Od 2001 do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, którą wznowił w 2019 roku. Obecnie jest zaangażowany w interdyscyplinarny projekt Center for Soft Matter (JCSM). Profesor jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych. Od 2022 roku jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Co ciekawe, na konferencji w Münster w 2024 r. podczas wykładu profesor Weigand podkreślił, że jego drugim najważniejszym miastem jest Łódź, gdyż od wielu lat współpracuje z profesorem Grzegorzem Mlostonem z Uniwersytetu Łódzkiego.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez prof. Elżbietę Budzisz, kierownika Katedry Kosmetologii.