Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 20 listopada 2021 r.
prof. dr hab. Barbary Kostki
wieloletniego pracownika Zakładu Biochemii Farmaceutycznej i Diagnostyki Molekularnej
wyjątkowego i życzliwego człowieka,
naukowca i wychowawcy wielu pokoleń studentów farmacji i analityki medycznej
Rodzinie oraz Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają
Władze i społeczność Wydziału Farmaceutycznego
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 grudnia o godzinie 11:50 na cmentarzu przy ul. Lodowej 78.
Profesor dr hab. Barbara Kostka była emerytowanym pracownikiem Zakładu Biochemii Farmaceutycznej UM w Łodzi. W 1960 r. uzyskała tytuł magistra farmacji, w 1971 r. została doktorem nauk farmaceutycznych, a w 1993 r. – dr hab. n. farm. w zakresie biochemii farmaceutycznej.
W latach 2002-2010, przez dwie kadencje, pełniła funkcję prodziekana ds. Oddziału Medycyny Laboratoryjnej. Swoją pracą i zaangażowaniem wniosła istotny wkład, zarówno w rozwój, jak i obecny kształt kierunku analityka medyczna w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Od 1960 r. była aktywnym pracownikiem nauki, przez lata łącząc pracę naukową z działalnością organizacyjną i dydaktyczną. W swoich badaniach podejmowała problematykę z zakresu nauk farmaceutycznych, fitochemii, biochemii, a w ostatnich latach pracy zawodowej skupiła się głównie na badaniach różnych aspektów zaburzeń hemostazy. Opracowała i opatentowała nowatorską metodę oceny agregacji płytek krwi. Była współautorem ponad 100 publikacji, doniesień naukowych, jak również promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i dwóch doktoratów.
Angażowała się w działalność Uczelni na wielu polach, była członkiem Senatu AM, Senackich Komisji AM/UM, oraz członkiem Senackiej Komisji ds. Nauczania i Wychowania, Senackiej Komisji ds. Klinicznych, członkiem Zespołu ds. Organizacji i Koordynowania studiów indywidualnych.
Przez wiele lat (1988-2005) była aktywnym Członkiem Rady redakcyjnej wydawnictwa Annales Academiae (Universitatis) Medicae Lodzensis oraz towarzystw naukowych – Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
Była wielokrotnie doceniania i nagradzana za swoją pracę dydaktyczna, naukową i organizacyjną, otrzymując m.in. odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (1981), Odznakę Honorową „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia” (1987), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz nagrody JM Rektora – dydaktyczne (1963, 1973, 1988, 1996, 2005); naukowe (1973, 1984, 1997), Nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki.
W 2017 r., za wkład w tworzenie i rozwój nauczania na kierunku analityka medyczna, została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla medycznej diagnostyki laboratoryjnej”, jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.
Pani Profesor pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci nie tylko jako człowiek nauki ale też jako człowiek Wielkiego Serca, zatroskany o młodsze pokolenie współpracowników oraz studentów.
Droga Pani Profesor Spoczywaj w Pokoju.