Category Archives: Konferencje

Kongres Młodej Nauki

Informujemy, że trwa rejestracja na Kongres Młodej Nauki, który odbędzie się w dniach 3-5 lipca 2026 roku na Uniwersytecie Gdańskim.

Kongres od lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do studentów, doktorantów oraz młodych badaczy zainteresowanych rozwojem naukowym, wymianą doświadczeń i budowaniem współpracy w środowisku akademickim. Tegoroczna edycja została wzbogacona o jeszcze większą liczbę warsztatów, szkoleń oraz sesji networkingowych, odpowiadając na potrzeby uczestników poprzednich lat.

W programie przewidziano m.in.:

  • wystąpienia konferencyjne poświęcone organizacji i funkcjonowaniu młodej nauki,
  • panele dyskusyjne i szkolenia prowadzone przez ekspertów,
  • spotkania networkingowe w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych,
  • sesję posterową organizowaną we współpracy z Politechniką Gdańską, otwartą na różnorodną tematykę badawczą.

Szczególnie zachęcamy do udziału osoby zainteresowane tematyką szkolnictwa wyższego, finansowania badań, rozwoju kariery akademickiej, współpracy nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz otwartej nauki.

Formularze zgłoszeniowe:

W przypadku zgłoszenia referatu, posteru oraz udziału w spotkaniach networkingowych obowiązuje jedna opłata konferencyjna.

Koszt uczestnictwa:

  • 350 zł – uczestnicy spoza społeczności Uniwersytetu Gdańskiego,
  • 200 zł – członkowie społeczności Uniwersytetu Gdańskiego.

Opłata obejmuje udział we wszystkich punktach programu oraz wyżywienie podczas Kongresu. Uczestnicy będą mogli również skorzystać z bazy noclegowej Uniwersytetu Gdańskiego na preferencyjnych warunkach po obniżonej cenie.

Szczegółowe informacje dotyczące programu, terminów oraz zasad uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej Kongresu Młodej Nauki.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zespół Organizacyjny
Kongresu Młodej Nauki 

IV Sympozjum Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej

Polskie Towarzystwo Farmacji Klinicznej ma zaszczyt zaprosić na IV Sympozjum Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej, które odbędzie się w dniach 18-19 września 2026 r. w Sosnowcu.

Mottem tegorocznej edycji jest: Mój Zespół Farmacji Klinicznej – optymalizacja farmakoterapii poprzez współpracę interprofesjonalną.

Tegoroczne Sympozjum koncentruje się na praktycznym wymiarze pracy zespołów, sekcji i działów farmacji klinicznej oraz ich roli w optymalizacji farmakoterapii poprzez skuteczną współpracę interprofesjonalną. W centrum uwagi znajdą się modele współdziałania farmaceuty z lekarzem, pielęgniarką i innymi członkami zespołu terapeutycznego, które mają wymierny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i efektywności leczenia. Podczas Sympozjum omówimy strategie identyfikacji i rozwiązywania problemów lekowych (drug-related problems), wdrażanie rekomendacji farmaceutycznych w praktyce klinicznej, a także narzędzia wspierające podejmowanie decyzji terapeutycznych w zespołach interdyscyplinarnych. Zaprezentujemy dobre praktyki organizacyjne, studia przypadków oraz doświadczenia ośrodków, w których farmaceuta kliniczny stanowi integralną część procesu terapeutycznego.

W programie znajdą się:

  • prelekcje ekspertów krajowych i zagranicznych;
  • ​interaktywne warsztaty oraz sesje problemowe dotyczące obszarów terapeutycznych reprezentowanych przez 14 sekcji tematycznych PTFK
  • dyskusje na temat aktualnego stanu poszczególnych usług farmacji klinicznej.

Mamy nadzieję, że nasze Sympozjum będzie dla Państwa inspirującym i wartościowym wydarzeniem.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zarząd Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej

Zaproszenie do udziału w V Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów „W kręgu myśli Paracelsusa”

Studenckie Koło Naukowe Toksykologii działające przy Katedrze i Zakładzie Toksykologii Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz Młoda Farmacja Kraków mają zaszczyt zaprosić na V Ogólnopolską Konferencję Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów W kręgu myśli Paracelsusa, która odbędzie się 23-24 października 2026 r. w siedzibie Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Medycznej 9 w Krakowie.      

Do udziału zapraszamy Studentów Farmacji, Analityki Medycznej, Medycyny, Weterynarii, Kosmetologii, Biologii, Chemii i nauk pokrewnych oraz Doktorantów i wszystkich Młodych Naukowców zainteresowanych wymianą wiedzy i doświadczeń badawczych.            

Tegorocznej odsłonie Konferencji przyświeca hasło: Sola omics notabunt venenum – Tylko omika wykrywa truciznę. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na rosnące znaczenie biologii systemów oraz technik omicznych w toksykologii. Uczestnicy Konferencji będą mieli możliwość wysłuchania interesujących wykładów wygłoszonych przez zaproszonych gości specjalnych.

Rejestracja na V Ogólnopolską Konferencję Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów W kręgu myśli Paracelsusa jest już otwarta. Serdecznie zapraszamy do rejestracji przez formularz zgłoszeniowy. Termin rejestracji oraz nadsyłania abstraktów mija 15 września 2026 r. Abstrakty należy przesyłać na adres: abstrakty.paracelsus2026@gmail.com (wzór abstraktu).

Wszelkie informacje szczegółowe oraz aktualności dotyczące Konferencji odnaleźć można na stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebook’uNa stronie internetowej wydarzenia zamieszczono regulamin Konferencji.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: konferencja.paracelsus2026@gmail.com.

Ogólnopolska Studencka Konferencja „Jeden język, jedna wersja, jeden system – czyli jak LOINC i SSIDL wpłyną na polską diagnostykę laboratoryjną” dobiegła końca

Z przyjemnością informujemy, że Ogólnopolska Studencka Konferencja poświęcona standaryzacji danych w diagnostyce laboratoryjnej zakończyła się sukcesem.

W imieniu Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych (Wiktoria Freus, Martyna Bilska) oraz studentek zaangażowanych w realizację projektu (Małgorzata Nowak, Patrycja Kowalewska, Dominika Maziarz, Karolina Kurek, Aleksandra Kruk) składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w wydarzeniu.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani prof. dr hab. n. farm. Ewy Balcerczak, kierownik projektu, za nieocenione wsparcie merytoryczne i organizacyjne na każdym etapie przygotowań do konferencji.

Dziękujemy również naszym partnerom: HL7 Poland, Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych, Synevo, DiaSorin oraz ALAB Laboratoria – za wsparcie oraz aktywne włączenie się w program wydarzenia.

Wyrazy uznania kierujemy do wszystkich prelegentów za inspirujące wykłady, angażujące warsztaty oraz wartościowy panel dyskusyjny, które przyczyniły się do wysokiego poziomu merytorycznego konferencji.

Serdecznie dziękujemy także studentom i uczestnikom za zainteresowanie tematyką wydarzenia oraz aktywne uczestnictwo. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat znaczenia jednolitych danych medycznych oraz nowoczesnych systemów ich standaryzacji.

Sukces studentek farmacji na VII Międzynarodowym Sympozjum Studenckich Kół Naukowych organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Miło nam poinformować, że dwie studentki IV roku farmacji, działające w kole naukowym przy Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, zostały nagrodzone za swoje wystąpienia ustne podczas VII Międzynarodowego Sympozjum Studenckich Kół Naukowych, które odbyło się 16 kwietnia 2026 roku i zostało zorganizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Pani Aleksandra Nowicka, prezentująca temat „Dynamika wzrostu kultur komórkowych Salvia atropatana jako czynnik determinujący produkcję kwasu rozmarynowego”, zajęła III miejsce w sesji referatowej Sekcji Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Natomiast pani Alicja Milast, przedstawiająca badania pt. „Wpływ triakontanolu na proliferację pędów Clinopodium nepeta L. Kuntze”, otrzymała wyróżnienie za najlepiej wygłoszoną prezentację w ww. sesji.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

XVII Sesja Magistrantów i Doktorantów Łódzkiego Środowiska Chemików

W imieniu Komitetu Organizacyjnego XVII Sesji Magistrantów i Doktorantów Łódzkiego Środowiska Chemików mamy przyjemność poinformować, że 11.05.2026 r. rozpoczęła się rejestracja uczestników tegorocznej Sesji, która odbędzie się 09.06.2026 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Serdecznie zachęcamy magistrantów oraz doktorantów do udziału w wydarzeniu i prezentacji wyników swoich badań naukowych w formie posterów oraz komunikatów ustnych.

Rejestracja trwa do 25.05.2026.
Wszelkie informacje dotyczące zgłoszeń oraz szczegóły organizacyjne dostępne są na stronie:

https://www.chemia.uni.lodz.pl/sesjachemikow

Każdy uczestnik wyrażający chęć udziału w Sesji zobowiązany jest do wypełnienia formularza rejestracyjnego oraz załączenia w nim streszczenia wystąpienia (dostępne na stronie wydarzenia).

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Sukces studentów kierunku Analityka Medyczna na międzynarodowej konferencji Juvenes Pro Medicina

Z ogromną przyjemnością informujemy, że studenci kierunku Analityka MedycznaMartyna Muskała (V rok), Maciej Kowalski (II rok) oraz Małgorzata Nowak (V rok) – zdobyli I miejsca podczas 22. International Conference Juvenes Pro Medicina.

W sesji Dermatology Original Research Martyna Muskała oraz Maciej Kowalski uzyskali I miejsce za pracę pt. “In vitro Evaluation of Anti-Tyrosinase, Anti-Elastase, Antioxidant, and Antimicrobial Activities of Plectranthus venteri Transformed Hairy Root Extracts for Potential Dermatological Applications”. Praca została zaprezentowana przez Macieja Kowalskiego i spotkała się z bardzo wysokim uznaniem jury.

Badania dotyczyły oceny właściwości biologicznych ekstraktów z transformowanych korzeni Plectranthus venteri, które mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnej dermatologii – m.in. w kontekście działania przeciwstarzeniowego, przeciwutleniającego oraz przeciwbakteryjnego. Osiągnięcie to stanowi doskonały przykład zaangażowania naszych studentów w działalność naukową oraz ich rosnącego wkładu w rozwój badań biomedycznych.

W sesji Basic Science 1 Małgorzata Nowak została nagrodzona I miejscem za pracę pt. „In vitro activity of nitroxoline against Candida isolated from the urinary tract”. Badania zostały zrealizowane w ramach programu ITS i stanowią część pracy magisterskiej studentki.

Wyniki badań in vitro wskazują na doskonałą aktywność nitroksoliny wobec grzybów z rodzaju Candida izolowanych z dróg moczowych. Nitroksolina mogłaby stanowić obiecującą alternatywę dla obecnie stosowanych leków przeciwgrzybiczych w leczeniu grzybiczych zakażeń układu moczowego, szczególnie flukonazolu, wobec którego obserwuje się narastającą oporność. 

Serdecznie gratulujemy naszym studentom zdobytych wyróżnień, dziękujemy za godne reprezentowanie naszego Wydziału i życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej oraz zawodowej!

Zaproszenie do udziału w XIV edycji konferencji „Spotkania Młodych z Nauką”

Studenckie Koło Naukowe Biosfera działające przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu serdecznie zaprasza studentów oraz młodych naukowców do przedstawienia wyników swojej pracy naukowej podczas XIV edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Spotkania Młodych z Nauką”.

Data i miejsce wydarzenia:
26 czerwca 2025 roku
Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), sala 2008, ul. Rokietnicka 8

Konferencja ma charakter nieodpłatny i stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania wyników badań prowadzonych w ramach studenckich kół naukowych oraz prac dyplomowych.

Tradycyjnie zapraszamy do przedstawiania prac z szeroko pojętego obszaru Life Science, obejmującego nauki biologiczne, chemiczne, medyczne oraz przyrodnicze.

Dodatkową atrakcją będą wystąpienia Gości specjalnych oraz warsztaty, o których szczegóły wkrótce ogłosimy.

Wszelkie szczegóły znajdują się w regulaminie 

Jak wziąć udział?

Aktywne uczestnictwo (prelegenci):

  1. Przesłanie streszczenia (do 250 słów) oraz tematu pracy na adres: kolobiosfera2020.2021@gmail.com. Streszczenie powinno zawierać afiliację, a prelegent powinien być podkreślony w spisie autorów.
    Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 maja 2026 r.
  2. Akceptacja zgłoszenia – informację zwrotną prześlemy do 14 dni od jego otrzymania
  3. Opcjonalnie: Aby upewnić się, że prezentacja zostanie poprawnie odtworzona, zachęcamy do przesłania jej w formacie .pdf (preferowany) lub .ppt/.pptx na nasz adres e-mail.

Bierne uczestnictwo:
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVI1_jRH1TutljIg5gOb7dKNTMiiDJB85LjfAOGT3Q80E7Fg/viewform?usp=dialog

Zapraszamy do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2Q8aKHRPN oraz do śledzenia nas na Instagramie: https://www.instagram.com/skn_biosfera?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=ZDNlZDc0MzIxNw==.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do Poznania!
Studenckie Koło Naukowe Biosfera UMPa

Ogólnopolska Studencka Konferencja „Jeden język, jedna wersja, jeden system – czyli jak LOINC i SSIDL wpłyną na polską diagnostykę laboratoryjną”.

Postępująca cyfryzacja ochrony zdrowia sprawia, że standaryzacja diagnostyki laboratoryjnej staje się koniecznością. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają nowoczesne narzędzia informatyczne oraz interoperacyjność systemów, umożliwiające spójne i efektywne zarządzanie danymi medycznymi.

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej, poświęconej zagadnieniom standaryzacji informacji w diagnostyce laboratoryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem słownika LOINC oraz Systemu Standaryzacji Informacji w Diagnostyce Laboratoryjnej (SSIDL).

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Wdrożenie słownika LOINC w obszarze diagnostyki laboratoryjnej oraz opracowanie prototypu Systemu Standaryzacji Informacji w Diagnostyce Laboratoryjnej”, prowadzonego na naszej Uczelni pod kierownictwem Pani Profesor Ewy Balcerczak, kierownika Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Molekularnej.

Zakres tematyczny konferencji obejmuje m.in.:

  • charakterystykę słownika LOINC oraz założeń Systemu Standaryzacji Informacji w Diagnostyce Laboratoryjnej,
  • rolę baz wiedzy w nowoczesnych systemach informatycznych oraz proces ich tworzenia,
  • znaczenie integracji narzędzi informatycznych z diagnostyką laboratoryjną,
  • wpływ jednolitego systemu kodowania badań laboratoryjnych na jakość i efektywność zarządzania danymi medycznymi,
  • korzyści oraz wyzwania związane z ujednoliceniem i standaryzacją danych.

Program konferencji przewiduje:

  • wykłady prelegentów reprezentujących dziedziny informatyki, bioinformatyki oraz diagnostyki laboratoryjnej,
  • panel dyskusyjny poświęcony rezultatom projektu oraz perspektywom dalszego rozwoju,
  • warsztaty praktyczne umożliwiające zapoznanie się z narzędziem projektowym wspierającym jednolite kodowanie, zarządzanie i wymianę danych w diagnostyce laboratoryjnej,
  • konferencyjną grę edukacyjną dla uczestników.

Data: 23 maja
Miejsce: Centrum Kliniczno‑Dydaktyczne w Łodzi, sala 1.27
Godzina rozpoczęcia: 9:00

Rejestracja: https://forms.office.com/e/wwsgcUusMY?origin=lprLink

Konferencja stanowi istotne forum wymiany wiedzy oraz doświadczeń w obszarze nowoczesnej diagnostyki laboratoryjnej i informatyzacji ochrony zdrowia.

IX Ogólnopolska Konferencja „Zwierzęta w badaniach naukowych”

Działalność badawczo-rozwojowa oparta na wykorzystaniu modeli zwierzęcych wiąże się z ciągłą potrzebą aktualizacji wiedzy w zakresie dobrostanu, legislacji oraz nowoczesnych technologii. W imieniu Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych (PolLASA) oraz Instytutu Nauk o Zwierzętach, mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w IX Ogólnopolskiej Konferencji „Zwierzęta w badaniach naukowych”.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 7–9 września 2026 roku na terenie kampusu Szkoły Główniej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dlaczego warto wziąć udział w Konferencji?

  1. Podnoszenie kwalifikacji personelu: Program konferencji kładzie silny nacisk na praktyczne wdrażanie zasady 3R, co jest kluczowe dla optymalizacji procesów badawczych i spełniania wymogów regulacyjnych.
  2. Dostęp do ekspertów: Konferencja gromadzi liderów opinii, członków komisji etycznych oraz specjalistów ds. dobrostanu, co stwarza unikalną przestrzeń do konsultacji i wymiany doświadczeń.
  3. Innowacje rynkowe: Sesje wystawiennicze pozwolą Państwu zapoznać się z najnowszym sprzętem, dietami oraz systemami nadzoru nad zwierzętami, które pojawiają się na polskim i europejskim rynku.

Szczegółowy zakres tematyczny oraz link zgłoszeniowy znajdą Państwo pod adresem: pollasa.pl